آخرین اخبار
تاریخ: 1397/04/20
امضای تفاهم نامه همکاری میان شرکت پتروشیمی شازند و ماشین سازی اراک

امضای تفاهم نامه همکاری میان شرکت پتروشیمی شازند و ماشین سازی اراک

با توجه به نامگذاری سال جاری تحت عنوان حمایت از کالای داخلی، شرکت پتروشیمی شازند در اقدامی نو و مثبت و در راستای حمایت از تولیدات تجهیزات داخلی، اقدام به امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت مادر تخصصی ماشین سازی اراک با هدف ساخت کلیه ی تجهیزات مورد نیاز شرکت نمود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، در مراسمی که روز سه شنبه 19/4/97 با حضور جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل و تعدادی از مدیران و روسای امور و نیز با حضور جناب آقای مهندس صفری مدیرعامل محترم شرکت ماشین سازی اراک، اعضای محترم هیئت مدیره و تعدادی از مدیران این شرکت در سالن کنفرانس مجتمع برگزار شد، تفاهم نامه همکاری میان این دو شرکت به امضای مدیران عامل رسید.

جناب آقای مهندس ولدخانی در نشستی که به همین منظور در پتروشیمی شازند انجام گرفت اظهار داشتند در جامعه، یک وظیفه اخلاقی و یک وظیفه شغلی برعهده دارم که می بایست در انجام هر دو وظیفه اقدام جدی صورت گیرد.

ایشان افزودند صنایع نفت و گاز و پتروشیمی جزء صنایع اساسی داخلی کشور است که می تواند موتور محرکه ی اقتصاد کشور باشد؛ متاسفانه در سنوات گذشته به دلیل فشارهای خارجی، امکان انتقال تکنولوژی این صنعت بسیار محدود شده و حتی در برخی موارد غیر ممکن شده است.

مدیریت محترم عامل تصریح کردند برای غلبه بر فشارهای موجود و در راستای حمایت از کالای داخلی در توسعه اشتغال در شرایط اقتصاد مقاومتی، می بایست از توان و پتانسیل داخلی کشور استفاده کنیم.

ایشان خاطرنشان ساختند خوشبختانه در اکثر صنایع کشور توانمندی های مطلوب و قابل توجهی وجود دارد و پتانسیل های چشمگیری ایجاد شده که شرکت ماشین سازی اراک از این قبیل می باشد و در اکثر پروژه های مهم نفتی و گازی و پالایشگاهی کشور فعال بوده است و از تجهیزات صنعتی و ماشین آلاتی برخوردار است که شاید در کمتر واحدصنعتی در کشور دیده می شود و حتی در خارج از کشور نیز در هیچ واحدی، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی به شکل تجمیعی که در ماشین سازی اراک وجود دارد مشاهده نمی شود.

مهندس ولدخانی در ادامه افزودند بعد از اجرای برجام، روزنه امیدی در صنعت ایجاد شده بود که حداقل در چارچوب اعتبار اسنادی کوچک یا به صورت خرید مستقیم از تولید کنندگان خارجی،  می توانستیم بخشی از مایحتاج خود را تامین کنیم که بعد از خارج شدن امریکا از برجام، متاسفانه این حلقه روابط روز به روز محدودتر می شود که البته می توان این اتفاق را به فال نیک گرفت؛ چرا که تجربه 40 ساله ثابت کرد هرچقدر فشار بر ما بیشتر شود به توانمندی های داخلی بیشتر متکی می شویم.

ایشان اظهار داشتند وقتی شرایط فاقد محدودیت و در آزادی کامل باشد و توسعه روابط با خارج صورت گیرد هرگز به مسائل مهم توجه نمی کنیم در حالی که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیریت محترم عامل در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کردند گاهی این سوال مطرح می شود که اگر ما در 40 سال گذشته هر سال بخش کوچکی و تعدادی از تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و سایر صنایع دیگر را با استفاده از پتانسیل های داخلی تامین می کردیم، اکنون نگران قضایای تحریم و بحران ها نبودیم.

جناب آقای مهندس ولدخانی افزودند حتی اگر صنایعی را در داخل کشور تعریف کرده بودیم و یا پالایشگاهی کوچک یا نیروگاهی را احداث می کردیم امروز نگران صادرات دو میلیون بشکه نفت نبودیم؛ هرچند که ما در صنایع پتروشیمی نیز زنجیره تولید را به طور کامل در اختیار نداریم و بالاجبار مواد اولیه را می فروشیم.

ایشان تصریح کردند در مجموعه ای که در حال حاضر قرار داریم گرید نساجی تولید می شود و تحویل ترک ها می گردد که آن ها آن را تبدیل به نخ، نخ را به پارچه، پارچه را به لباس و لباس را با چندین برابر ارزش افزوده به خود ما بازمی گردانند که این جای تاسف دارد.

مهندس ولدخانی بیان داشتند اینکه ما دست به دامان اروپایی ها و یا کشورهای خارجی باشیم تا به ما اجازه صادرات یک میلیون بشکه نفت بدهند جای تاسف دارد؛ اینها نشان دهنده ی عدم اعتماد ما به توانمندی داخلی است و وقتی به گام هایی که می توانیم برداریم اعتماد نداریم و امیدمان همیشه به مرزهای خارج از کشور است طبیعتا وضعیت بحرانی را تجربه می کنیم.

مدیریت محترم عامل در ادامه گفتند اینکه مجموعه ماشین سازی اراک اظهار تمایل خود را نسبت به همکاری با پتروشیمی در زمینه ساخت و تامین تجهیزات مجتمع بزرگی همچون پتروشیمی شازند اعلام می دارد این باور را به سایر واحدهای پتروشیمی در کشور تسری خواهد داد چرا که اگر ما نوعی تجهیزات تولیدی از ماشین سازی اراک در پتروشیمی شازند بکار ببریم قطعا این محصول در سایر صنایع نفتی نیز کاربرد خواهد داشت و این اقدام پایه ای برای آن خواهد بود که در ساخت تجهیزات و در اورهال ها از توانمندی های علمی و صنعتی ماشین سازی اراک استفاده شود.

ایشان اظهار نمودند مجموعه ی پتروشیمی شازند توانست در سال گذشته یکی از دو مورد کاتالیست هایی را که سالیان سال از خارج وارد می شد در همکاری با یک شرکت داخلی به تولید برساند و به زودی از واردات آن نیز جلوگیری می شود.

جناب آقای مهندس ولدخانی گفتند در این مجموعه توانمندی های بسیاری وجود دارد و از نیروهای تخصصی مطلوبی برخوردار است چرا که یکی از ماموریت های اصلی آن که تربیت نیروی انسانی ماهر بود به حق به صورت مطلوب انجام شد.

مدیریت محترم در ادامه اظهار داشتند در پتروشیمی های سراسر کشور از نیروهای تربیت یافته ی این مجموعه در حد مدیران عامل و مدیران اجرایی و عملیاتی به وفور دیده می شود و به این نتیجه رسیدیم که با توجه به توانمندی هایی که در این مجموعه وجود داشت، یک واحد مهندسی معکوس و ساخت داخل را پیش بینی کنیم که این واحد شکل گرفته است و ماموریت آن در درجه اول شناسایی صنعتگران بومی استان و کشور است تا بتوانیم برای ساخت تجهیزات با استفاده از پتانسیل های داخلی اقدام نماییم.

ایشان خاطرنشان ساختند این اقدام چند جنبه مهم و اساسی دارد؛ اول اینکه هر زمان این تجهیز مورد نیاز باشد در دسترس مجموعه قرار دارد و شرایطی همچون تحریم، کمبود اعتبارات و اختلال در روابط دیپلماسی نمی تواند بر روی توانمدی های طراحی و ساخت ما اثرگذار باشد؛ دوم اینکه به دنبال قیمت آن نیستیم چرا که معتقدیم قطعا این پول در یک واحد صنعتی کشور، ایجاد اشتغال می کند و قطعا قیمت تمام شده ی تجهیزات تولیدی، بسیار پایین تر از قیمت خرید خارجی برای ما تمام می شود.

مهندس ولدخانی عنوان کردند در شرایطی که ما در بلاتکلیفی نرخ ارز و سایر مشکلات در کشور به سر می بریم امیدواریم تلاش دو جانبه ی مجموعه های پتروشیمی و ماشین سازی، مقدمه ای برای پیشگام شدن سایر واحدها باشد تا به کمک هم و کشور را از وضعیت بحران فعلی عبور دهیم.

ایشان تاکید داشتند هر فرد در حیطه و حوزه خود، فارغ از انتقاداتی که دیگر اثربخش نخواهد بود باید همکاری داشته باشد و امیدواریم با این اقدام در پایان سال، کارنامه قابل قبولی از ساخت داخلی ارائه دهیم و در اورهالی که سال آینده خواهیم داشت نیز از توانمندی ماشین سازی استفاده خواهیم کرد.

مدیریت  محترم عامل در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد: تلاش بر این است بتوانیم در بخش های صنایع شیمیایی و مواد این صنعت نیز با مجموعه های داخلی مرتبط همکاری هایی از این قبیل ایجاد نماییم.

مدیرعامل ماشین سازی اراک نیز با حضور در این نشست ضمن اظهار خرسندی از امضای سند همکاری مشترک با بزرگترین واحد پتروشیمی کشور بیان داشتند شرکت ماشین سازی با توجه به بخش های پنجگانه فعالیتی خود که یکی از آن ها در زمینه ساخت تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه می باشد تقریبا بیش از 50 سال قدمت دارد و در دهه هشتاد توانسته حدود 110 هزار تن محصولات تولیدی خود را عرضه کند که اگر بطور متوسط 5 دلار برای هر کیلو از تولیدات مذکور در نظر گرفته شود، 550 میلیون دلار پتانسیل عملی ماشین سازی بوده که اتفاق افتاده و در سطح خود بی نظیر است.

جناب آقای مهندس صفری افزودند با کمال تاسف امروز باید گفت حتی در سال هایی که اقتصاد مقاومتی و توصیه و تاکید بر استفاده از ظرفیت های داخلی است و همچنین مهمترین ذغدغه رهبری و مدیران ارشد کشور نیز عبور از بحران اقتصادی است باید گفت کارخانه ای که بیش از 2500 نیروی رسمی را در بدترین شرایط شغلی در خود جای داده است، با یک پنجم ظرفیت کار می کند.

ایشان خاطرنشان ساختند سال ها پیش، هیئتی از ژاپن در بازدید از ماشین سازی اراک اظهار کردند: این تعجب دارد که چنین پتانسیل صنعتی در داخل استان و کشور وجود دارد ولی  تجهیزات مورد نیازصنایع نفت و گاز و پتروشیمی و کارخانه سازی ایران از خارج تامین می شود.

مهندس صفری افزودند اگر این امکان در اختیار ما بود با کمک صنایع جمعی که در استان وجود دارد تامین نیازهای صنعت نفت و گاز و نیرو و کلیه نیازهای بازار نفت منطقه که بزرگترین بازار نفتی دنیاست به خود اختصاص می دادیم.

مدیرعامل ماشین سازی اراک تصریح کردند باید بپذیریم که ماشین سازی اراک در گذشته به عنوان کارخانه ی مادر صنعت ساخته شده و توسعه از حوزه آن امکان پذیر است ؛ کارخانه ای که در دوران خود، بزرگترین واحد خاورمیانه بوده و در شرایطی که حتی در طول 40 سال بعد از انقلاب که در خواب توسعه فرو رفته است و بدون توجه به توسعه، اشتغال و اقتصاد ادامه حیات داده است هنوز در خاورمیانه برای آن معادلی وجود ندارد.

ایشان اظهار کردند اگرچه این باعث تاسف است که در سال های بعد از انقلاب، هیچگونه تغییری در راستای توسعه در ماشین سازی صورت نگرفته است ولی این اقدام مشترک شرکت با مجموعه پتروشیمی شازند می تواند ماشین سازی را در مسیر توسعه قرار دهد.

جناب آقای مهندس صفری در ادامه گفتند اکنون زمینه خواستن در کشور به تناسب میزان نیاز، ایجاد شده است بنابراین با توجه به اینکه بیش از 34 درصد جمعیت تحصیل کرده کشور در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری بیکار هستند می بایست برای رفع این بحران شغلی و اقتصادی یک اقدام همه جانبه صورت گیرد.

مدیرعامل ماشین سازی در بخش دیگری از اظهارات خود عنوان کردند اقدام مشترک پتروشیمی شازند و ماشین سازی اراک یک اراده ملی است و باید در درجه اول مسائل و مشکلات را با خود به صورت داخلی حل نماییم.

ایشان با اظهار خرسندی گفتند بنده با حضور در مجموعه پتروشیمی شازند، احساس غرور و ادای دین دارم و امیدواریم بتوانیم خواسته ی متخصصان و نیازهای صنعتی این مجموعه بزرگ نفتی را با رعایت مسائل اقتصادی و قیمت تمام شده ی تجهیزات تولیدی پاسخگو باشیم.

مهندس صفری ادامه دادند این پیوند را مبارک می بینیم چرا که ما با، با هم بودن می توانیم تحولی اساسی ایجاد کنیم و جهش توسعه ای مناسبی را در روند توسعه هر دو مجموعه طی نماییم.

ایشان تاکید کردند هم ماشین سازی اراک برنده است که از پتروشیمی کار می گیرد و هم افتخار آن را دارد که پتروشیمی در شرایط تحریم، گرفتار تهیه و تامین تجهیزات مورد نیاز نخواهد بود و تامین کننده نیازهای داخلی خواهد بود.

مدیرعامل ماشین سازی اراک پیشنهاد کردند در صورت ضرورت، تیم اجرایی از ماشین سازی اراک در پتروشیمی شازند مستقر شود تا فاصله ای میان انجام پروژه و آنچه که باید اجرایی شود صورت نگیرد.

مهندس صفری افزودند وقتی خارجی ها این اتحاد و همکاری و نتایج آن را در کشور ببینند قطعا در روابط آن ها با ما موثر خواه بود.

ایشان ماشین سازی اراک بیان داشتند پتروشیمی شازند در کشور برترین رتبه را دارد؛ ماشین سازی نیز همین گونه است چرا که بیش از 85 درصد واحدهای مستقر در استان به طور مستقیم یا غیرمستقیم متاثر از ماشین سازی اراک بوده اند بنابراین وقتی دو واحد صنعتی با این سطح پتانسیل دراستان با یکدیگر متحد و متصل شوند، نتایج آن در سال آینده در کل کشور تسری خواهد یافت.

مهندس صفری تاکید نمودند این اقدام تنها برای استان مرکزی اثربخش نخواهد بود بلکه کل کشور از ثمرات آن بهره مند خواهد شد.

مدیرعامل ماشین سازی اراک در بخش پایانی اظهارات خود ضمن اظهار رضایت از امضای همکاری با پتروشیمی شازند بیان داشتند فکر و انگیزه مدیرعامل پتروشیمی شازند در ایجاد این همکاری بسیار ارزنده است و ارزش این اندیشه به مراتب با ارزش شب های قدر برابری دارد و می توان این روز را روز قدر صنعت کشور نامید و به عنوان افتخاری به یاد ماندنی در تاریخ صنعت استان ثبت کرد.