آخرین اخبار
تاریخ: 1397/04/27
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی: هنر و توانمندی متخصصان پتروشیمی با وجود مشکلات عدیده تولید، شایسته تقدیر است

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی: هنر و توانمندی متخصصان پتروشیمی با وجود مشکلات عدیده تولید، شایسته تقدیر است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، جناب آقای دکتر نوروز زاده معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به اتفاق هیئت همراه روز سه شنبه 26/4/97 با حضور در شرکت پتروشیمی شازند ضمن بازدید مجتمع، با جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل دیدار و گفت و گو کردند.

جناب آقای مهندس ولدخانی در نشستی که پیرامون این بازدید انجام گرفت، مجموعه پتروشیمی شازند را یک مجتمع استراتژیک و زیربنایی کشور عنوان کرد و گفت: این مجموعه با توجه به سبد محصولات تولیدی و ارائه خدمات در سطح کشور یک شرکت کم نظیر است و نزدیک به پنج هزار واحد پایین دستی از تولیدات مجتمع استفاده می نمایند؛ همچنین برای حدود 4 هزار نفر به صورت مستقیم و صد هزار به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی ایجاد کرده است.

مدیریت محترم عامل اظهار داشت: همچنین این شرکت در سال 1396 نزدیک به یک میلیون و 800 هزار تن محصول نهایی و میانی تولید کرده که ضمن تامین بازار داخل، حدود 300 میلیون دلار صادرات به خارج از کشور داشته است.

وی افزود: یکی از رسالت های شرکت پتروشیمی شازند، تربیت نیروهای انسانی متخصص است که کمتر مجتمع پتروشیمی در کشور وجود دارد که نیروهای متخصص این شرکت در آن مشغول به فعالیت نباشند؛ همچنین بسیاری از مدیران عامل شرکت های پتروشیمی کشور از نیروها و روسای سابق این شرکت بوده اند.

وی خاطرنشان ساخت: بخش عمده ای از تعمیرات اساسی مجتمع طی سالیان گذشته با تکیه بر توان داخلی و توسط کارکنان متخصص این شرکت صورت پذیرفته است که سعی بر آن است تا از صنایع داخلی جهت انجام این تعمیرات استفاده نماییم.

مهندس ولدخانی در ادامه از انعقاد قرارداد همکاری در جهت تامین و ساخت تجهیزات مورد نیاز مجتمع با شرکت ماشین سازی اراک خبر داد و گفت: این اقدام در راستای حمایت از صنایع داخلی و عبور از شرایط سخت تحریم صورت گرفته است.

مدیرعامل پتروشیمی شازند با اشاره به تامین خوراک مجتمع بیان داشت: یکی از معضلات اخیر پتروشیمی های خوراک مایع، بحث تامین نفتای مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی است؛ به طوری که روزانه نزدیک به 3 هزار تن نفتا مورد نیاز مجتمع است و طی دو ماه گذشته متاسفانه این میزان قابل توجهی کاهش یافته است که این موضوع از مراجع مختلفی پیگیری شد.

مهندس ولدخانی خاطرنشان ساخت: شرکت پتروشیمی شازند سعی بر آن دارد تا به سهم خود در راستای سیاست های ارزی و اقتصادی دولت اقدام کند، اما تک نرخی شدن برای شرکت مشکلات عدیده ای به بار آورده است.

وی افزود: در شرایط فعلی که شرکت با مشکل ارز مواجه است بالاجبار، بابت تامین خوراک، ارز را از کشور خارج کرده و خوراک مورد نیاز را از خارج از کشور تامین می نماییم و این روند دشواری خواهد بود چرا که اگر در کشور به دنبال ارز آوری بیشتری هستیم، باید منابع داخلی خوراک مورد نیاز شرکت را تامین نماییم تا مجبور به خروج ارز از کشور نباشیم.

ایشان ادامه داد: همچنین تامین خوراک نفتا نیز برای شرکت با مشکلاتی همراه است که می بایست با جدیت مورد بررسی و تحلیل واقع شود.

مدیرعامل پتروشیمی شازند در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: چگونه می شود خوراک مورد نیاز مجتمع را با ارز بیش از 4200 تومان تهیه کرد ولی محصولات را با ارز 4200 عرضه کرد؟ این در حالی است که شرکت پتروشیمی یک شرکت بورسی است و باید پاسخگوی سهامداران خود باشد؛ در چنین شرایطی، تامین هزینه های تعمیرات و حقوق کارکنان با بحران مواجه می شود.

بنابراین در شرایط کنونی شرکت در محدوده زیان مشغول به فعالیت است و اگر کالایی در بورس عرضه می کنیم توان رقابت از 20 تا 30 درصد به دلیل محدودیت های موجود به میزان 10 درصد کاهش می یابد و این در حالی است که با رواج دلال گری، دلال ها با سوء استفاده تمامی محصولات عرضه شده شرکت را در بورس خریداری می کند و با قیمت پایین تر به دیگر کشورها قاچاق می کنند که علاوه بر خروج ارز بازار صادراتی شرکت با خطر مواجه خواهد شد و طی جلسات مختلف به مسئولین دولتی اعلام شد که با فشار نمی توان قیمت ارز را نگه داشت و اگر در بازار ثانویه دولت اجازه عرضه ارز حاصل از فروش محصولات شرکت های پتروشیمی خود را صادر می کرد، قیمت ارز به شدت کاهش می یافت و از جناب آقای دکتر نوروز زاده معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تقاضا داریم مشکلات ذکر شده را به مسئولین دولتی و مراجع ذیربط منتقل نمایند و تصمیم گیری ها باید کارشناسی شده باشد.

ایشان مجددا یادآور شدند که شرکت پتروشیمی شازند با تک نرخی شدن ارز به شدت متضرر شده است و اگر خوراک مورد نیاز مجتمع تامین نگردد، شرکت به مانند برخی از واحدهای صنعتی کشور دچار مشکلات فراوان خواهد شد. ضمن این که حلقه تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران تنگ تر از گذشته خواهد بود و در رابطه با تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز از منابع اصلی، این شرکت ها به صورت مکتوب اعلام کردند که در راستای تحریم های ظالمانه علیه کشور تجهیزات خود را در اختیار شرکت نخواهند گذاشت و به عقیده من اقدامات قابل توجهی در صنعت نفت و پژوهشگاه نفت صورت نگرفته است، زیرا اگر بسیاری از تجهیزات وارداتی توسط متخصصین این صنعت ساخته می شد، کشور مشکلی در این رابطه نداشت. همچنین همکاران ما در واحد پژوهش و فناوری چندین پروژه قابل اجرا در دست کار دارند که متاسفانه به علت نبود منابع مالی کافی امکان بهره مندی از این طرح ها وجود ندارد.

مهندس ولدخانی در بخش دیگر صحبت های خود با مطالبات همکاران رسمی و نگرانی های ایشان اشاره نمودند و گفتند حدود 350 نفر از کارکنان این شرکت قبل از واگذاری شرکت به بخش خصوصی از بازنشستگی پیش از موعد استفاده کردند که هزینه های این افراد حدود 100 میلیارد تومان در سال است که یک واحد اقتصادی مانند پتروشیمی شازند توان پرداخت این هزینه سنگین را ندارد و باید این پرداخت در بودجه دولتی پیش بینی شود. ضمن این که هزینه های بیش از 800 نفر نیروی رسمی بعد از بازنشستگی به عهده شرکت خواهد بود و با این نگرانی وجود دارد که شرکت در آینده ممکن است توان پرداخت این هزینه ها را نداشته باشد و این گروه از همکاران و خانواده های محترمشان با مشکل مواجه شوند که مطالبات همکاران رسمی از طریق مسئولین مربوطه از جمله کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح و پیگیری شد و مقرر گردید دولت هزینه های 350 نفر از همکاران رسمی که بیش از موعد بازنشسته شده اند را پرداخت نمایند اما متاسفانه در حال حاضر دولت بودجه ای به این منظور اختصاص نداده است. لذا از معاون محترم وزیر نفت استدعا دارم با توجه به موارد مطرح شده و این که همکاران رسمی ممکن است در آینده شرایط خوبی بعد از بازنشستگی نداشته باشند هزینه های این کارکنان به صندوق بازنشستگی نفت منتقل شود و امیدواریم با پیگیری و حسن نظر جناب آقای دکتر نوروز زاده مشکلات این همکاران رفع گردد.

در ادامه این مراسم جناب آقای دکتر نوروز زاده معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سخنانی ضمن ابراز خشنودی از حضور خود در شرکت پتروشیمی شازند عنوان داشتند پتروشیمی شازند یکی از مجموعه های کلیدی صنعت پتروشیمی است که تنوع محصولات و داشتن واحدهای تولیدی مختلف با لیسانس های متنوع مزیتی برای این مجتمع است.

ایشان عنوان داشتند دولت با هدف توسعه صادرات غیر نفتی اکنون به صنعت پتروشیمی توجه بیشتری دارد که این نشان دهنده مزیت بالای این صنعت و ارزش افزوده بالای آن است. همچنین در حال حاضر بیش از ۶۰ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده است و پیش بینی می شود که در آینده این میزان به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسد.

معاون محترم وزیر نفت خاطر نشان کردند شرکت ملی صنایع پتروشیمی قبل از خصوصی سازی تعاریف واحد‌های بین مجتمعی انجام داده است و واحدها مانند زنجیره ای پیوسته احداث شده اند، اما با اصل ۴۴ قانون اساسی مالکیت هر واحد جدا شده است و هر واحد بر اساس سیاست های خود پیش می رود که برخی واحد ها با مشکلاتی مانند کمبود خوراک مواجه هستند که بر این اساس باید تلاش کنیم که اصل ۴۴ قانون اساسی اصلاح گردد تا مشکلات واحد‌های پتروشیمی حل شود اصلاح اصل ۴۴ به این معنای سرمایه گذاری دولت نیست، بلکه دولت می تواند یک نماینده مانند شرکت ملی صنایع پتروشیمی داشته باشد که با توان دولت در خدمت بخش خصوصی باشد زیرا در حال حاضر بخش خصوصی نیاز به کمک دولت دارد.

ایشان به این نکته اشاره داشتند این هنر و توانمندی نیروهای متخصص شرکت پتروشیمی شازند است که با وجود مشکلات عدیده بر سر راه تولید، این مجتمع به فعالیت خود ادامه می دهد که این اقدام شایسته تقدیر است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواستار تشکیل یک ستاد مشترک بین واحد‌های تولیدی با شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و پژوهشگاه صنعت نفت تشکیل شدند تا امکان احیا کارخانه ها به عنوان واحد‌های مستقل بزرگ در نقاط مختلف کشور به منظور اشتغال ‌زایی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر فراهم گردد.

دکتر نوروززاده عنوان داشتند نامه شرکت پتروشیمی شازند به ریاست محترم جمهور به اینجانب ابلاغ شده است که این نامه، نشان از پیگیری خوب مدیریت این شرکت در ارتباط با مطالبات خود است و من به عنوان نماینده شما باید خواسته های شما را به اطلاع مسئولین برسانم و تلاش می کنیم مطالبات به حق شرکت پتروشیمی شازند را از مسئولین مختلف پیگیری نماییم .

همچنین در این جلسه جناب آقای انصاری نیک مشاور مدیرعامل و سرپرست واحد طرح و توسعه در خصوص ضرورت اجرای طرح های توسعه در شرکت های پتروشیمی و جناب آقای رمضانی مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص دغدغه های شرکت و برخی مطالبات و نگرانی های کارکنان رسمی مطالبی را مطرح کردند و خواستار پیگیری این مطالبات از سوی جناب آقای دکتر نوروز زاده شدند.

در پایان این مراسم جناب آقای دکتر نوروز زاده معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و هیئت همراه از ناحیه صنعتی مجتمع بازدید کردند و جناب آقای رجبی رئیس محترم روابط عمومی و امور بین الملل توضیحاتی در خصوص فعالیت ها و تولیدات شرکت برای ایشان ارائه کردند.