آخرین اخبار
تاریخ: 1396/12/06
امضای قرارداد تجاری‌سازی پلی اتیلن سنگین کاتالیست میان شرکت پتروشیمی شازند و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی

امضای قرارداد تجاری‌سازی  پلی اتیلن سنگین کاتالیست میان شرکت پتروشیمی شازند و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی

قرارداد تجاری‌سازی کاتالیست SAC500 با حضور مدیران وزارت نفت و جناب آقای مهندس ولدخانی امضا شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، با حضور جناب آقای مهندس نوروززاده معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ،جناب آقای مهندس بیطرف معاون محترم امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و جناب آقای مهندس قنبری مدیرعامل محترم شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و همچنین حضور جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل، جناب آقای دکتر مشایخی رئیس محترم هیئت مدیره شرکت و تعدادی از مدیران شرکت پتروشیمی شازند و شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی قرارداد تجاری‌سازی کاتالیست SAC500  در مقیاس صنعتی برای تولید گرید های پلی‌اتیلن سنگین میان شرکت پتروشیمی شازند و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی امضا شد.
در آیین امضای قرارداد تجاری سازی کاتالیست مذکور که روز چهارشنبه 25/11/96 در محل ساختمان شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد جناب آقای مهندس ولدخانی ضمن تشریح فعالیت ها و تولیدات شرکت پتروشیمی شازند بیان داشتند تجاری سازی کاتالیست SAC500  با همکاری شرکت پتروشیمی شازند و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و با سرمایه گذاری ۲0۰ میلیارد ريالی همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی است.
ایشان خاطر نشان کردند این شرکت در ساخت کاتالیست پیش قدم است و پیشنهاد شرکت پژوهش و فناوری را همسو با اقتصاد مقاومتی برای تجاری سازی این کاتالیست پذیرفته است و هدف اصلی ما از این همکاری خودکفایی در تولید کاتالیست بوده است.
مهندس ولدخانی اظهار نمودند در زمان تحریم، کشورهای صاحب ‌نام از فروش کاتالیست به واحدهای ایرانی سر باز می‌زدند، از این رو مجبور به خرید کاتالیست چینی بودیم  که یکی از اهداف تولید کاتالیست SAC500 سرمایه‌گذاری در تولید دانش فنی ، جلوگیری از واردات کاتالیست های بی کیفیت چینی و خودکفایی  در تولید کاتالیست است و در تلاش هستیم که دانش فنی را در اختیار بگیریم.
جناب آقای مهندس ولدخانی در جمع مدیران وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که خوراک اصلی مجتمع خوراک مایع است و در تامین آن مشکل وجود دارد گفتند به شدت دنبال نفتا هستیم، اما به دلایل امنیتی اجازه ورود آن از عراق را نداریم. مشکلات متعددی در این زمینه وجود دارد که رفع آنها نیازمند حمایت دولت است.
در ادامه این مراسم جناب آقای مهندس قنبری مدیرعامل محترم شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در سخنانی گفتند شرکت پژوهش و فناوری با 10 سال سابقه فعالیت توانسته مراحل بلوغ فناوری را طی کند اما یکی از مشکلات بزرگ حوزه پژوهش، نبود اعتماد به دانش کسب شده مراکز پژوهشی است و از شرکت پتروشیمی شازند به جهت اعتماد به دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی  می نماییم.
ایشان کاتالیست SAC500 را از کاتالیست‌های پلی‌اتیلن سنگین با تکنولوژی بالا عنوان کردند و خاطر نشان کردند در رویکردی جدید بین صنعت و پژوهش، شاهد تجاری‌سازی مشترک این کاتالیست هستیم و امیدواریم شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بتواند در بحث تأمین امنیت فناوری برای صنعت پتروشیمی که یکی از وظایف حوزه پژوهش است، به درستی ایفای نقش کند.
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به این نکته نیز اشاره کردند صرفه‌جویی ارزی حاصل از تجاری‌سازی این کاتالیست حدود 40 میلیون دلار خواهد بود که موفقیت بزرگی برای دانش بومی کشور است و همچنین با راه‌اندازی واحدهای جدید پتروشیمی در کشور، برآورد می‌شود سالانه 100 تن از این نوع کاتالیست مورد نیاز باشد.
همچنین جناب آقای مهندس نوروززاده معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سخنانی بیان داشتند تحقیقاتی که در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به منظور تکمیل فرآیند و افزایش تولید در کشور انجام می‌شود، باید عملیاتی شود و به منظور تجاری‌سازی تحقیقات شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و توسعه این صنعت، بهتر است این شرکت شریک و همکار داخلی داشته باشد.
ایشان خاطر نشان کردند پتروشیمی شازند ریسک مالی تجاری سازی این کاتالیست را بر عهده گرفته است و امیدواریم این روند در بین تمامی واحد‌های پتروشیمی گسترش یابد. البته شرکت ها با وجود داشتن واحد تحقیق و پژوهش بهتر است برای خلق دانش مورد نیاز خود با واحد متمرکز شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی همکاری داشته باشند تا نتیجه مطلوب مورد نظر برای دوطرف تامین شود و به منظور رقابت در بازار جهانی حمایت شوند تا برای تهیه کاتالیست و فناوری‌های روزآمد به کشورهای دیگر وابسته نباشیم.
همچنین جناب آقای مهندس بیطرف معاون محترم امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در سخنانی عنوان کردند صنعت پتروشیمی به عنوان یک صنعت پیشرو با بازدهی بالا، بازگشت سرمایه سریع، اشتغال زا و ارز آور، سهم بالایی در تولید ناخالص ملی و صادرات دارد، بنابراین  بایستی برای رشد و توسعه به سمت خودکفایی حرکت کند.
ایشان افزودند فعالیت در زمینه پژوهش های کاربردی مورد نیاز صنعت یکی از نیازهای توسعه است و یکی از رسالت های موسسات پژوهشی ساختن نمونه پژوهشی قابل تجاری سازی است که واحد‌های پژوهشی صنعت نفت از این قابلیت برخوردارند و خدمات و فعالیت های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در این مسیر قابل تقدیر است.
معاون محترم امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت به این نکته اشاره کردند از صنعت پتروشیمی این توقع را داریم که برای پیشتاز بودن، افزایش ارزش افزوده، اشتغال و توسعه در حال مقایسه با کشورهای صنعتی باشد.
در پایان این مراسم قرارداد تجاری‌سازی کاتالیست SAC500  به امضای جناب آقای مهندس قنبری مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل شرکت پتروشیمی شازند رسید.
لازم به ذکر است کاتالیست SAC500 از خانواده کاتالیست‌های زیگلرناتاست که در فرآیند دوغابی تولید پلی اتیلن سنگین قابل استفاده است،  این کاتالیست از لحاظ فنی با کاتالیست‌های وارداتی قابل رقابت است و می‌تواند در واحدهای تولیدی فرآیند هوستالن برای تولید گرید لوله مورد استفاده قرار گیرد و از مزیت‌هایی مانند قیمت تمام شده به مراتب پایین‌تر، ضایعات کمتر در مراحل ساخت و مهم تر از همه دانش فنی بومی برخوردار است.
همچنین با دستیابی به این دانش فنی، گامی بلند همسو با استقلال علمی مجتمع های پتروشیمی تولیدکننده پلی‌اتیلن سنگین و قطع وابستگی به واردات این محصول برداشته شده است. به همین منظور، ساخت تجاری این کاتالیست بومی با همکاری پتروشیمی شازند مورد توافق قرار گرفته است.
بازار مصرف گرید لوله پلی‌اتیلن سنگین در کشور، هم اکنون حدود 400 هزار تن است که برای این منظور سالانه در حدود 30 تن کاتالیست با قیمت میانگین 000/400 دلار به ازای تن، مورد نیاز است. مجتمع های پتروشیمی جم، مارون، شازند و کرمانشاه تولیدکنندگان فعلی این گرید پلیمری هستند که با راه‌اندازی طرح‌های آینده پتروشیمی افزایش میزان مصرف این کاتالیست نیز پیش‌بینی می‌شود.