آخرین اخبار
تاریخ: 1396/12/19
بازدید استاندار مرکزی از شرکت پتروشیمی شازند و آغاز بهره برداری رسمی سیستم جدید کنترل واحدهای بوتادین و پلی بودتاین

بازدید استاندار مرکزی از شرکت پتروشیمی شازند و آغاز بهره برداری رسمی سیستم جدید کنترل واحدهای بوتادین و پلی بودتاین

با حضور جناب آقای مهندس آقازاده استاندار محترم مرکزی سیستم جدید کنترل واحدهای بوتادین و پلی بودتاین مورد بهره برداری رسمی قرار گرفت. 

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل،  با حضورجناب آقای مهندس آقازاده استاندار محترم مرکزی در مجتمع پتروشیمی شازند سیستم جدید کنترل واحدهای بوتادین و پلی بودتاین مورد بهره برداری رسمی قرار گرفت

 در جلسه ای که روز چهارشنبه 16/12/96 با حضور استاندار محترم مرکزی و هیئت همراه و جمعی از اصحاب رسانه و نیز با حضور جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل و تعدادی از مدیران و روسای امور در سالن کنفرانس برگزار شد.

 در ابتدای جلسه جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل با عرض خیرمقدم به استاندار محترم مرکزی و هیئت همراه و با تبریک ولادت دخت نبی مکرم اسلام (س) به بیان توضیحاتی در خصوص فعالیت ها، پروژه ها و اقدامات صورت گرفته در شرکت پتروشیمی شازند پرداختند .

 ایشان بیان داشتند شرکت پتروشیمی شازند بزرگترین شرکت پتروشیمی کشور به لحاظ تنوع محصولات تولیدی است که بیش از 5 هزار تولیدی وابسته به محصولات تولیدی این شرکت می باشد و به صورت مستقیم برای 4 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است و نیروهای متخصص که در این شرکت تربیت شده اند اکنون در سطوح مدیریتی پتروشیمی های کشور مشغول به فعالیت می باشند .

 مدیریت محترم عامل یادآور شدند این شرکت حدود یک میلیون 900 هزار تن محصول نهایی و میانی در دو بخش پلیمری وشیمیایی تولید می کند و یکی از مسئولیت های اجتماعی این شرکت توجه به مسئله اشتغال زایی است که در 3 سال اخیر حدود 600 نفر جذب شرکت شدند که این تعداد جذب نیرو یک خدمت بزرگ به استان مرکزی و شهرستان شازند بوده است .

 جناب آقای مهندس ولدخانی به سهم فروش محصولات شرکت نیز اشاره نمودند و گفتند این شرکت در سال گذشته 450 هزار تن محصولات تولیدی خود را در بازار داخلی عرضه کرده است و حدود 300 میلیون دلار نیز صادرات به سایر کشورهای جهان داشته ایم.

 همچنین ایشان به تولید گرید پلیمری PE100 مشکی و نیز قرارداد تجاری‌سازی کاتالیست SAC500  میان شرکت پتروشیمی شازند و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اشاره کردند و گفتند محصول PE100 مشکی بازار صادراتی خوبی برای شرکت پتروشیمی شازند به همراه داشته است .

 ایشان در ادامه با اشاره به رفع برخی از تحریم های بین المللی پس از توافق برجام اظهار کردند استفاده از کاتالیست ها یکی از ملزومات در سرویس قرار گرفتن واحدهای پتروشیمی است که پس از توافق برجام و با رفع تحریم های بین المللی و ارتباطات خوب با شرکت های تولید کننده کاتالیست ،توانستیم کاتالیست های مورد نیاز خود را که در زمان تحریم ها به کشور وارد نمی شد، تهیه و در فرایند تولید محصولات شیمیایی به کار بگیریم و این موضوع باعث افزایش تولید و افزایش نرخ سهام شرکت شده است و نشان از تلاش همکاران ما در مجموعه پتروشیمی شازند و نیز کاهش هزینه ها، خرید به موقع و فروش خوب شرکت بوده است .

مهندس ولدخانی در این جلسه بار دیگر به انجام مسئولیت های اجتماعی از سوی شرکت پتروشیمی شازند اشاره کردند و با تقدیر از نظر مثبت و موافقت جناب آقای دکتر غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گزاری گروه توسعه ملی به عنوان سهامدار عمده گفتند معمولا صاحبان سهام به راحتی زیر بار هزینه نمی روند ولی گروه توسعه ملی این هزینه را تقبل کرد و در جلسه ای که با حضور وزیر محترم بهداشت و جناب آقای دکتر غریب پور و نیز مسئولین شهرستان شازند برگزار شد، مقرر گردید شرکت پتروشیمی شازند در جهت انجام مسئولیت های اجتماعی خود جهت ساخت بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی در شهرستان شازند ظرف مدت سه سال مبلغی معادل ۴۰ میلیارد تومان تامین مالی این پروژه را به عهده گیرد.

 مدیریت محترم عامل با انتقاد از سازمان امور مالیاتی کشور گفتند سازمان امور مالیاتی بابت بدهی مالیاتی ۲۴۰ میلیارد تومانی پالایشگاه های کشور به دولت، متاسفانه با یک اقدام غیرکارشناسی ۱۲۰ میلیارد تومان از حساب این شرکت بابت بدهی های پالایشگاه ها برداشت کرده است .

 ایشان با تاکید بر خرید و تامین کالاهای مورد نیاز شرکت از شهرستان و استان و نیز انجام فعالیت هایی در جهت رونق اقتصادی منطقه و استان بیان کردند در رابطه با خرید کالا و خدمات شامل خریدها و پیمان ها،کمک های عام المنفعه،هزینه های بارنامه و پرداخت حق بیمه کارکنان و پیمانکاران این شرکت مبلغی بالغ بر ۵ هزار میلیارد ریال هزینه کرده است .

 مدیریت محترم عامل درمورد پیگیری موضوع تهیه اسناد منازل همکاران در شهر مهاجران گفتند شرکت پتروشیمی شازند مبلغی معادل ۱۵ میلیارد تومان بابت تهیه اسناد منازل به شرکت عمران شهر مهاجران پرداخت کرده است ولی تاکنون هیچ یک از اسناد تنظیم و تهیه نشده است  و شرکت عمران مهاحران بایستی همکاری های لازم را در این زمینه به عمل آورد.

 مهندس ولدخانی به یکی از برنامه های استراتژیک شرکت یعنی تامین آب مورد نیاز مجتمع اشاره کردند و یادآور شدند یکی از برنامه استراتژیک و مهم شرکت مسئله تامین آب مورد نیاز مجتمع و در راستای آن پیگیری طرح جامع آب و پساب در مجتمع است که با چند شرکت خارجی مذاکره و جلساتی داشته ایم و در این طرح شرکت پتروشیمی شازند به دنبال تامین بخشی از آب مورد نیاز خود از پساب های شهرمهاجران و پالایشگاه می باشد تا جهت استفاده در واحدهای صنعتی و نیز استفاده در آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد.

 ایشان در ادامه افزودند شرکت پتروشیمی شازند در سال ۹۵ بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان و در سال جاری مبلغی معادل ۱۰/۷ میلیارد تومان بابت اقداماتی در جهت حفظ محیط زیست هزینه کرده است و این شرکت با رعایت استانداردهای لازم و همچنین پایش آنلاین آلاینده ها و همچنین با اختصاص 400 هکتار فضای سبز در مجتمع و شهر مهاجران توانست از لیست شرکت های آلاینده خارج شود و به یک صنعت سبز تبدیل گردد .

 ضمن اینکه کل انرژی مورد استفاده شرکت مانند برق مورد نیاز واحدهای تولیدی در داخل مجتمع تامین می شود .
جناب آقای مهندس ولدخانی در پایان صحبت های از حمایت ها و همراهی های استاندار محترم و مجموعه همکاران ایشان در استانداری مرکزی تقدیر و تشکر کردند.

 در ادامه این جلسه جناب آقای مهندس آقازاده استاندار محترم مرکزی در سخنانی گفتند شرکت پتروشیمی شازند برای مردم استان به عنوان یک صنعت پاک شناخته شده است که با تولید حدود ۲ میلیون تن محصول در سال جزو یکی از صنایع سبز کشور است و باید به مدیریت محترم و تمامی کارکنانی که به این مسیر امیدوار کننده رسیدند،تبریک گفت .

 ایشان افزودند نیروهای متخصص و نخبه صنعت پتروشیمی در این مجتمع هستند و با کارها و فعالیت های خوب خود به عنوان یک الگو در سطح صنعت نفت کشور شناخته می شود که این نیروهای متخصص را به سایر نقاط کشور صادر می کند و با این نیروهای کارآمد،مجرب و متخصص شرکت پتروشیمی شازند جز سه،چهار شرکت اول در بخش صنعت در استان مرکزی است که باید از این شرکت حمایت جدی شود و همه دستگاه های استان موظف به تامین نیازهای پتروشیمی و تعامل با این شرکت هستند .

 جناب مهندس آقازاده به آثار مثبت برجام اشاره کردند و گفتند در پایان سال ۹۶ یکبار دیگر شاهد آثار خوب توافق برجام در شرکت پتروشیمی شازند هستیم که امروز با افتتاح و بهره برداری پروژه سیستم کنترل در دو واحد بوتادین و پلی بوتادین این شرکت که نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است، می بینیم که مهندسین و متخصصان شرکت پتروشیمی شازند با دانش فنی خود و با همکاری شرکت های خارجی این سیستم کنترلی را در این شرکت نصب و راه اندازی کردند که امیدوارم در آینده شاهد پیشرفت های بیشتر این مجتمع باشیم .

 استاندار محترم به صادرات شرکت نیز اشاره کردند و افزودند در سال گذشته شرکت پتروشیمی شازند بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار صادرات به خارج از کشور داشته است که در کشور مبلغی معادل ۴۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم که سهم استان مرکزی از صادرات ۱ میلیارد دلار است که در سال آینده باید این مبلغ افزایش یابد که صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن نقش مهمی در افزایش صادرات استان خواهند داشت .

 ایشان به تحریم ها و مفهوم اقتصاد مقاومتی در کشور اشاره نموده و بیان کردند کشور ما هدف تحریم های بین المللی است اما با ارائه مفهوم اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و دستورات ریاست محترم جمهور در پنج سال از عمر دولت تدبیر و امید شاهد به ثمر نشستن منویات رهبری در این زمینه هستیم و دولت تمام تلاش خود را در جهت اجرایی کردن مفاد اقتصاد مقاومتی به کار گرفته و است و این تلاش ها پاسخ محکمی به تحریم های جدید است و چه برجام باشد و چه نباشد باید به دنبال توسعه اقتصاد مقاومتی باشیم .

 مهندس آقازاده با تقدیر از اقدامات موثر زیست محیطی شرکت پتروشیمی شازند گفتند کمربند سبز شهر اراک ۱۸۰۰ هکتار است در حالی که در این مجتمع و شهر مهاجران 400 هکتار از سوی این به فضای سبز اختصاص یافته است که این به نوبه ی خود یک جنگل کاری به حساب می آید .

 این شرکت در سال معادل ۶/۵ میلیون متر مکعب مصرف آب دارد که منشا برداشت این آب از دشت شازند است که باید استفاده از پساب شرکت پالایشگاه و شهر مهاجران در دستور کار قرار گیرد تا بخش عمده آب مورد  نیاز جهت استفاده در واحدهای تولیدی و مصارف فضای سبز از این منبع تامین گردد .

 ایشان به انتقاد از سازمان امور مالیاتی پرداختند و گفتند این سازمان به جای حرکت در مسیر درست با اقدامات غیرکارشناسی برای شرکت های پتروشیمی و پالایشگاه مشکلاتی را فراهم کرده است و دلیلی برای برداشت بدهی پالایشگاه ها از حساب پتروشیمی شازند وجود ندارد که باید با تدبیر و تصمیم درست این مشکل حل و فصل شود .

استاندار مرکزی در پایان صحبت های خود بر انجام خرید ها و تعاملات بانکی و تامین تجهیزات مورد نیاز پتروشیمی شازند در داخل استان تاکید نمودند و یادآور شدند این شرکت مورد حمایت استان و استانداری خواهد بود و مشکل شرکت پتروشیمی مشکل کل استان است .

 

 

 

 

 


در ادامه این بازدید به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی جناب آقای مهندس آقازاده و هیئت همراه و نیز جناب آقای مهندس ولدخانی و تعدادی از مدیران و روسای امور،استاندار محترم و مدیریت محترم عامل اقدام به غرس نهال کردند.


 

 

سپس جناب آقای مهندس آقا زاده با حضور در واحدهای بوتادین و پلی بوتادین به صورت رسمی سیستم های کنترل این دو واحد را مورد بهره برداری رسمی قرار دادند و توضیحات لازم توسط مسئولین دست اندرکار این پروژه برای استاندار محترم ارائه شد و جناب آقای مهندس آقازاده از تلاش ها و اقدامات موثر مدیریت و کارکنان شرکت پتروشیمی شازند تقدیر و تشکر نمودند.