آخرین اخبار
تاریخ: 1398/02/12
بازدید مدیریت محترم عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی از مجتمع پتروشیمی شازند

بازدید مدیریت محترم عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی از مجتمع پتروشیمی شازند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، جناب آقای دکتر سدیدی مدیریت محترم عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به همراه معاونین ایشان روز سه شنبه 98/02/10 با حضور در مجتمع پتروشیمی شازند، ضمن دیدار و گفت گو با جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل از برخی واحدهای مجتمع بازدید نمودند.

جناب آقای دکتر سدیدی در سخنانی طلیعه بهار طبیعت و نزدیک شدن بهار عبادت رمضان را تبریک و روز خلیج فارس را به همکاران تبریک گفت، ایشان ضمن تشکر از مدیران و کارگران مجموعه پتروشیمی شازند، توجه به عنصر انسانی در بالندگی سازمان ها را یادآوری کرده و حرکت به سمت شایسته سالاری و نخبه سالاری در شرکتها را گام اساسی و ضروری دانست و بیان داشت که گروه توسعه ملی مصمم است که این شعار را سرلوحه کار خود بداند. ایشان با اشاره به چرخه متوالی استخدام ها، انتخاب شایسته را زیربنای توسعه کشور دانست و این اقدام را عاملی مهم برای انگیزه گرفتن جوانان برای فعالیت علمی، آموزشی و کاری برشمرد.

ایشان در بخش دیگر سخنان خود، بهره وری و شفافیت را مورد تاکید قرار داده و از همکاران خود خواست اصول راهبری شرکتی را اجرا و بدیهیات و ضروریات بنگاه داری را مثل همیشه سرلوحه کار خود قرار دهند، ایشان اهمیت دادن به فرآیند های نظام مند عملیاتی و کنترلی برای شرکت را حیاتی دانستند.

مدیرعامل گروه توسعه ملی با اشاره به اعتماد ایجاد شده مابین سهامداران حقوقی و حقیقی، این فرصت را فرصتی مغتنم دانست و تاکید کرد این اعتماد باید توسط کارکنان حفظ گردد. ایشان توجه به نوآوری و خلق ارزش افزوده از محل دانایی را نقطه تحرک و پویایی شرکتها معرفی کرد، دکتر سدیدی درآمد مکتسبه از محل خلاقیت و دانایی را منبعی دانست که در سرمایه گذاری و بازآفرینی خود نیز منشاء درآمدهای عقلانی، پایدار و به دور از رانت خواهد بود. ایشان تولید توسعه گرا را در مقابل تولید رانتی معرفی نموده و از همکاران خود خواست درآمدهای مکتسبه شرکتها را تورم زدایی نمایند تا ارزش اقدامات خود را بتوانند در فضایی عادلانه قضاوت کنند، مدیرعامل گروه توسعه ملی ملاک عمل، انتخاب و تغییرات خود را صرفا بر اساس بهره وری و عملکرد دانسته و به همه همکاران خود توصیه کرد گامهای خود را صرفا در مسیر اقتصادی برداشته و از عوامل غیر مرتبط با بنگاه داری اجتناب کنند.

ایشان مسئله خوراک و مواد اولیه، آب، مهندسی مالی، شفافیت مبادلات ارزی، سناریوهای صادراتی، برنامه های پیش گیرانه در تروریسم اقتصادی و برنامه ریزی دقیق برای عملیات شرکت در سال ۱۳۹۸ را مسائل اصلی پتروشیمی شازند دانست و خلق ارزش و کاهش بهای تمام شده از محل نوآوری و خلاقیت و فتح بازارهای جدید را از همکاران حود در پتروشیمی شازند خواستار شد. پس از سخنرانی مراسم بازدید از مجتمع پتروشیمی شازند صورت گرفته و مدیرعامل گروه توسعه ملی به همراه معاونین و هیات همراه خود از واحدهای تولیدی بازدید و در فضایی صمیمی با کارگران تلاشگر و کوشای مجتمع به گفتگو پرداخت.

پیش از سخنان جناب آقای دکتر سدیدی، جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل در سخنانی ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان حاضر بیان داشت در سال گذشته با وجود موانع و مشکلات متعدد در تولید محصولات مجتمع، این شرکت با همکاری و همدلی سایر معاونت ها و بخش های مختلف با موفقیت این مشکلات را مدیریت نموده و در تولید و فروش محصولات خللی نشده است.

مدیریت محترم عامل افزود یکی از موانع اصلی شرکت در سال 97 کمبود خوراک دریافتی مجتمع بود و با توجه به این که خوراک نفتا از پالایشگاه های کشور تامین می شود و اولویت اصلی پالایشگاه ها تولید و تامین بنزین کشور بود، شرکت پتروشیمی شازند با پیگیری های متعدد توانست بخشی از خوراک خود را از مناطق مختلف کشور و از طریق حمل زمینی تامین نمایند تا مجتمع با توقف تولید مواجه نگردد.

ایشان اظهار داشت در اوایل سال گذشته با تک نرخی شدن ارز بیشترین فشارها بر شرکت های پتروشیمی کشور وارد شد و محصولات تولیدی این شرکت ها با ارز 4200 تومان در بازار عرضه می گردید و دلال ها با قیمت های گزاف این محصولات را به صورت قاچاق در کشورهای دیگر عرضه می کردند.

جناب آقای مهندس ولدخانی با اشاره به افزایش نرخ خرید خوراک در سال 97 بیان نمود نرخ خرید خوراک در سال قبل 97 درصد افزایش داشته و این در حالی است که متوسط نرخ فروش رشد 76 درصدی داشته است.

ایشان به برنامه تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر اشاره نموده و عنوان داشت یکی از برنامه های اصلی شرکت پتروشیمی شازند تولید محصولات با حاشیه سود و ارزش افزوده بالا می باشد و این تولید باعث افزایش سودآوری بیشتر شرکت شده است و در سال 97 صادرات درآمد ارزی شرکت پتروشیمی شازند بالغ بر 372 میلیون دلار بوده که این میزان از صادرات، رکوردی در تاریخ فعالیت شرکت پتروشیمی شازند می باشد.

همچنین بیش از 86 درصد ارز حاصل از صادرات شرکت پتروشیمی شازند تحویل صرافی و اداره خارجی بانک ملی ایران شد و مابقی جهت انجام تعمیرات اساسی آینده مجتمع در نظر گرفته شده است.

مدیریت محترم عامل با انتقاد از قیمت گذاری محصولات از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت نرخ خوراک دریافتی را 9360 تومان قیمت گذاری نموده اند و این در حالیست که نرخ فروش محصولات به مبلغ 8800 تومان تعیین گردیده است.

مهندس ولدخانی به تولید محصولات و ساخت کاتالیست جدید در شرکت پتروشیمی شازند اشاره کرد و خاطر نشان ساخت در سال 97 بیش از 10 گرید پلیمری جدید در این مجتمع تولید شد که بخشی از این گریدها جهت مصارف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین محصول جدیدی به نام PE100 با کاتالیست جدید به همت همکاران این شرکت در مدار تولید قرار گرفت و با توجه به این که این محصول در تولید لوله های انتقال گاز و آب مورد استفاده قرار می گیرد، محصول PE100 تولیدی شرکت پتروشیمی شازند در لیست تامین کننده های شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته است. ضمناً با همکاری مشترک همکاران و متخصصین واحد تحقیق و توسعه شرکت پتروشیمی شازند با شرکت پژوهش وفناوری برای اولین بار ساخت کاتالیست SAC500 در کشور بومی سازی شد که تا قبل از این، دانش فنی این کاتالیست در اختیار تعداد معدودی از کشورهای اروپایی بود و شرکت پتروشیمی شازند با ساخت و بومی سازی آن از خروج ارز به میزان 60 میلیون دلار جلوگیری می نماید.

در این جلسه جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل به مواردی چون جذب نیروی انسانی کارآمد و متخصص در شرکت، تولید محصولات با کیفیت بر مبنای استانداردهای جهانی و صادرات به بیش از 30 کشور در اقصی نقاط جهان و تلاش برای ارزآوری هرچه بیشتر برای کشور و گسترش بازارهای جهانی اشاره کرد.