آخرین اخبار
تاریخ: 1398/02/18
اقدام عملی شرکت پتروشیمی شازند برای ساخت مخازن کروی 3000 متر مکعبی گاز مایع (LPG) با اتکا و اعتماد به دانش و توان صنعتگران داخل کشور

اقدام عملی شرکت پتروشیمی شازند برای ساخت مخازن کروی 3000 متر مکعبی گاز مایع (LPG) با اتکا و اعتماد به دانش و توان صنعتگران داخل کشور

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، مراسم امضای قرارداد پروژه ساخت مخازن کروی 3000 مترمکعبی گاز مایع ( LPG ) و کلنگ زنی ساخت این مخازن در مجتمع پتروشیمی شازند با حضور مدیران عامل شرکت های پتروشیمی شازند و ماشین سازی اراک برگزار شد.

در این مراسم جمعی از مدیران و مسئولین استان مرکزی و شهرستان شازند از جمله جناب آقای مهندس فرخی معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری مرکزی، جناب آقای مهندس حاجی پور ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، جناب آقای عرب فرماندار محترم شهرستان شازند، جناب آقای آبایی مدیرکل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جناب آقای احمدی ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان شازند و همچنین از گروهی مدیران و روسای شرکت های پتروشیمی شازند و ماشین سازی اراک حضور داشتند، جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل در سخنانی ضمن خیر مقدم و تبریک حلول ماه مبارک رمضان از حمایت های استاندار محترم مرکزی و معاونین ایشان تقدیر و تشکر کردند.

مدیریت محترم عامل با اشاره به تحریم های ظالمانه بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان داشتند با خروج آمریکا از توافق برجام و اعمال تحریم های یکجانبه و ظالمانه شرایط اقتصادی کشور در شرایطی سخت و ویژه ای قرار دارد و فشارهای زیادی بر روی واحدهای تولیدی کشور است و در این شرایط لازم است مسئولین کشور تدابیر و برنامه هایی ویژه ای برای خروج از فشار این تحریم ها داشته باشند. همچنین ایشان به دو نکته اشاره کردند و فرمودند در زمان توافق برجام درآمد نفتی ایران به 120 میلیارد دلار رسید، اما با خروج آمریکا این درآمدها به 40 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. ضمن این که بخش عمده فشارهای اقتصادی کشور مربوط به بیش از 800 هزار میلیارد تومان یارانه های پنهان دولت در بخش های مختلف است.

ایشان افزودند با نزدیک شدن سالروز خروج آمریکا از توافق برجام، این کشور به دنبال اعمال تحریم های جدید از جمله تحریم پتروشیمی و نیز مسدود نمودن کانال های مبادلات ارزی کشور است و در این شرایط اگر به پتانسیل های داخلی کشور توجه ویژه ای بنماییم، به لطف خدا بر مشکلات فائق خواهیم آمد. همچنین متذکر شدند شرکت پتروشیمی شازند ارز حاصل از صادرات خود را در اختیار دولت قرار داده است و مسئولین دولت بر عمل به تعهد شرکت پتروشیمی شازند در این زمینه صحه می گذارند.

مهندس ولدخانی در ارتباط با فعالیت های شرکت پتروشیمی شازند اظهار نمودند این شرکت در سال گذشته 370 میلیون دلار صادرات داشته است ولی موظف به تامین نیاز بازار داخلی هستیم و بعد از تامین این بازار، صادرات خواهیم داشت. همچنین برای اولین بار در تاریخ فعالیت شرکت پتروشیمی شازند، قطعات تروبو کمپرسورهای مجتمع که پیش از این از طریق شرکت زیمنس تامین می شد، در داخل کشور بومی سازی شده است که در تعمیرات اساسی آتی مجتمع از این قطعات بومی استفاده خواهد شد. ضمناً با توان فنی متخصصین شرکت پتروشیمی شازند نزدیک به 1000 قطعه از قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی مجتمع در داخل ساخته شده است و برنامه ساخت بیش از 600 قطعه دیگر در دستور کار می باشد.

مدیریت محترم عامل در ادامه گفتند محصول PE100 تولیدی شرکت پتروشیمی شازند که در ساخت لوله های آب و گاز مورد استفاده قرار می گیرد، با همکاری خوب متخصصین واحد پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت کربن سیمرغ جهت تامین کربن بلک مورد نیاز در مدار تولید قرار گرفته و خوشبختانه به دلیل رعایت استانداردها و کیفیت بالا، این محصول مورد استقبال مشتریان داخلی و خارجی قرار گرفته است. همچنین با همکاری فی ما بین شرکت پتروشیمی شازند و شرکت پژوهش و فناوری ساخت کاتالیست SAC500 با وجود ریسک و هزینه های بالا به تولید رسیده است و از خروج 50 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.

ایشان به پروژه های در دست اقدام شرکت پتروشیمی شازند اشاره کرده و بیان نمودند یکی از طرح های مهم این شرکت طرح جامع آب و پساب جهت تامین بخشی از آب مورد نیاز واحدهای تولیدی مجتمع از پساب شهرهای مهاجران و شازند است.

از دیگر طرح های شرکت، استفاده از Off Gas پالایشگاه امام خمینی شازند جهت استحصال اتیلن و پروپیلن برای تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر است. همچنین یکی دیگر از طرح های این شرکت پروژه ساخت مخازن کروی جهت ذخیره سازی خوراک سبک و میعانات گازی با مبلغ 1.7 میلیون یورو ارز و 40 میلیارد تومان سرمایه گذاری است و با رعایت تشریفات ساخت این مخازن به شرکت ماشین سازی اراک واگذار گردیده و طی عقد قراردادی ما بین دو شرکت، ماشین سازی اراک موظف به ساخت این مخازن ظرف مدت 22 ماه می باشد. ضمن این که با کمک مسئولین استان می توانیم از توانمندی مجموعه ماشین سازی اراک در انجام تعمیرات اساسی شرکت نیز بهره مند شویم.

جناب آقای مهندس ولدخانی به مسئولیت های اجتماعی شرکت اشاره نموده و اظهار کردند در سال گذشته شرکت پتروشیمی شازند بیش از 17 میلیارد تومان در زمینه های تامین مواد غذایی، خرید تجهیزات و خدمات از استان مرکزی خرید کرده است و امیدواریم خرید از منابع استانی روندی افزایشی داشته باشد.

همچنین پتروشیمی شازند در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود طی سالیان اخیر حدود 850 نفر نیرو به صورت دائم جذب کرده است.

مدیریت محترم عامل در این جلسه از قیمت گذاری محصولات پتروشیمی بر اساس نرخی پایین تر از خوراک دریافتی انتقاد کردند و خواستار رفع این مشکل شدند.

سپس جناب آقای مهندس صفری مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک در سخنانی ضمن تقدیر از تلاش های مجموعه پتروشیمی شازند بیان داشتند افتخار می کنم مدیریت این شرکت با تکیه بر توان داخلی در صدد رفع مشکلات و رفع موانع تولید است. همچنین با هماهنگی و همدلی بین دو شرکت ماشین سازی اراک و شرکت پتروشیمی شازند و با تکیه بر توانمندهای متخصصین و مهندسین ماشین سازی اراک، ساخت مخازن کروی 3000 متر مکعبی در مجتمع پتروشیمی شازند با بالاترین کیفیت و استانداردهای مرتبط انجام خواهد گرفت.

ایشان شرکت های ماشین سازی اراک در ساخت و تجهیزات و شرکت پتروشیمی شازند را سرآمد شرکت های کشور دانستند و گفتند مدیریت هر دو شرکت بر استفاده از توانمندی های داخلی تاکید دارند و این شرکت برای همکاری های متقابل در زمان تعمیرات اساسی مجتمع پتروشیمی شازند آمادگی لازم را دارد. همچنین در زمینه طرح جامع آب و پساب شرکت ماشین سازی اراک همکاری های خوبی با یکی از شرکت های دانش بنیان کشور دارد و در این زمینه می تواند کمک هایی را به مجموعه پتروشیمی شازند ارائه نماید.

مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک در پایان یادآور شدند اگر بین این دو شرکت اتحاد و همدلی وجود داشته باشد می توانیم با کمک به یکدیگر موانع و مشکلات مختلف را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

در ادامه این جلسه جناب آقای مهندس فرخی معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری مرکزی در سخنان خود ضمن تبریک حلول ماه ضیافت ا... عقد قرارداد ما بین شرکت های پتروشیمی شازند و ماشین سازی اراک را در اولین روز از ماه مبارک رمضان را به فال نیک گرفتند و ابراز امیدواری کردند که این قرارداد منشاء خیر و برکت برای استان و کشور باشد.

ایشان اظهار نمودند کشور در شرایط جنگ اقتصادی است و باید تصمیمات خاصی برای مقابله با توطئه های دشمن اتخاذ کرد و باید تمام ارکان کشور به این درک برسند که شرایط فعلی، شرایط عادی نیست و تمام تلاش، توان و توجه خود را در جهت عملی نمودن فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص رونق تولید به کار گیرند. همچنین برای مقابله با تحریم های ظالمانه بین المللی لازم است راهکارهای مقابله را شناسایی و به کار ببریم که مسئولیت مدیران و فعالین اقتصادی برای ادامه دادن به فعالیت های اقتصادی خود، مسئولیتی خطیرتر است.

مهندس فرخی اظهار داشتند در مجموعه استانداری مرکزی سعی بر هماهنگی هرچه بیشتر بین دستگاه های استان و کمک به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و فعالین اقتصادی است.

معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری مرکزی با تقدیر از توجه شرکت پتروشیمی شازند در عمل به تعهدات و انجام مسئولیت های اجتماعی خود گفتند توجه و گرایش این شرکت به توانمندی های داخلی استان قابل تقدیر است و با توجه به دانش فنی و تجهیزات شرکت ماشین سازی اراک این دو شرکت می توانند به عنوان شریک در کنار یکدیگر فعالیت نمایند و به بسیاری از پروژه ها در سطح کشور نیز خدمات فنی و مهندسی ارائه نمایند.

جناب آقای مهندس فرخی در پایان سخنان خود به تعهد بر توسعه کشور و رفع موانع تولید تاکید کرده و در خصوص کمک به اجرای طرح جامع آب و پساب شرکت پتروشیمی شازند اعلام آمادگی نمودند.

همچنین جناب آقای مهندس حاجی پور ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز با تبریک فرار رسیدن ماه مبارک رمضان در سخنانی بیان داشتند تحریم های ظالمانه بین المللی، شرایط سخت و دشواری برای حوزه تولید ایجاد کرده است و لازم است با تکیه بر فرمایشات رهبری در زمینه رونق تولید از توان و تجربه خود در جهت رفع موانع تولید تلاش جهادی نماییم.

ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان عنوان نمودند هنر مدیریت تبدیل تهدیدها به فرصت هاست و با تعاملات سازنده بین صنایع استان می توانیم به رونق هرچه بیشتر تولید کمک شایانی نماییم و این همکاری ها را به دیگر واحدهای تولیدی و صنعتی تسری دهیم.

در ادامه این جلسه مراسم کلنگ زنی ساخت مخازن کروی 3000 مترمکعبی گاز مایع با حضور مدیران عامل شرکت پتروشیمی شازند و شرکت ماشین سازی اراک و سایر مهمانان معزز انجام شد.