آخرین اخبار
تاریخ: 1398/04/14
برگزاری سمینار استحصال اتیلن پلیمر گرید از جریان off gas به میزبانی پتروشیمی شازند

برگزاری سمینار استحصال اتیلن پلیمر گرید از جریان off gas به میزبانی پتروشیمی شازند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی شازند، سمینار استحصال اتیلن پلیمر گرید از جریان off gas بخش RFCC پالایشگاه شازند روز چهارشنبه مورخ 98/04/12 به میزبانی شرکت پتروشیمی شازند با حضور 10 شرکت برتر از بین شرکت های متقاضی در محل سالن کنفرانس مجتمع برگزار گردید.

در آغاز این سمینار جناب آقای مهندس انصاری نیک سرپرست محترم مدیریت طرح های توسعه شرکت پتروشیمی شازند در سخنانی اظهار داشت این گردهمایی ها فرصت مناسبی برای شرکت های دانش بنیان و شرکت های مهندسی است تا بتوانند از ظرفیت ها و توانمندی های خود در قالب یک کنسرسیوم استفاده نموده و طراحی مفهومی و مهندسی این پروژه مهم را تحقق بخشند.

ایشان ضمن تاکید بر اهمیت دقت در انجام مراحل این پروژه تاکید داشت علی رغم ممانعت کشورهای اروپایی از ارائه دانش فنی، این همکاری ها در قالب یک کنسرسیوم می تواند منجر به بومی سازی دانش فنی و حتی در مراحل اجرایی پروژه در آینده نیز استمرار یابد.

در ادامه کارشناسان شرکت های حاضر به معرفی خود و فعالیت های شرکت متبوع پرداختند و گزارشی تصویری توسط همکاران مدیریت طرح و توسعه شرکت ارائه گردید و کارشناسان و حاضرین در جلسه ضمن آشنایی با جنبه های فنی و تکنولوژی موضوع سمینار، بحث های مرتبط گذشته را تبیین نمودند تا شرکت های دعوت شده بتوانند در ادامه پیشنهادهای فنی خود؛ جنبه های علمی، مهندسی و فناورانه طرح را لحاظ نمایند.

در گزارش مذکور ضمن ارائه نتایج آنالیز off gas واحد RFCC پالایشگاه شازند تشریح گردید که این جریان حدود 11 درصد مولی اتیلن، 11 درصد مولی اتان داشته و با جداسازی اتیلن از آن می توان حدود 30 هزار تن در سال اتیلن پلیمر گرید استحصال نمود و از آن در جهت افزایش ظرفیت واحدهای پلیمری و شیمیایی مجتمع و یا احداث واحدهای جدید استفاده نمود.

همچنین اتان استحصالی که حدود 30 هزار تن در سال می باشد، می تواند به عنوان بخشی از خوراک کوره گازی الفین و یا جایگزین LPG در کوره های مصرف کننده نفتا مورد استفاده قرار گیرد.

در این گزارش بر این موضوع تاکید گردید که فرایند جداسازی off gas دارای دو مرحله تصفیه خوراک (Treatment)  و جداسازی به روش Cryogenic می باشد. لذا دقت بالا در مراحل طراحی مفهومی و مهندسی پایه پروژه، از اهمیت بالایی برخوردار است و اثر مستقیم بر کیفیت محصولات و افزایش ایمنی (Safty) عملیات خواهد داشت.