آخرین اخبار
تاریخ: 1392/11/09
توقف تولید بنزین پتروشیمی ها از سال 93

توقف تولید بنزین پتروشیمی ها از سال 93

پیش بینی می شود دولت برای ساماندهی سهمیه ها تولید بنزین پتروشیمی ها را متوقف کند
 به گزارش واحد روابط عمومی شازند به نقل از مهر،همزمان با اجرای طرح ساماندهی سهمیه‌های ویژه بنزین 400 تومانی و جهش فروش بنزین آزاد 700 تومانی در آستانه نوروز، پیش بینی می‌شود از محل حذف سهمیه‌ها و صرفه‌جویی آن تولید بنزین در پتروشیمی‌ها از سال 93 متوقف شود.
 از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط مصرف بنزین معمولی و سوپر ایران با ثبت رشدی هشت درصدی از مرز 70 میلیون لیتر در روز عبور کرد که پیش بینی می‌شود در صورت ادامه روند فعلی مصرف بنزین کشور سال آینده به حدود 80 میلیون لیتر در روز افزایش یابد.
با توجه به تاخیر در ساخت و راه اندازی طرح‌های جدید پالایشگاهی، ظرفیت تولید بنزین کشور در محدوده 65 میلیون لیتر تثبیت خواهد شد که این موضوع علاوه بر منفی کردن تراز تولید و مصرف بنزین منجر به افزایش واردات و یا تولید بنزین بیشتر در پتروشیمی‌ها خواهد شد.
از این رو دولت به منظور مدیریت مصرف بنزین در سال 93 دو سناریو شامل افزایش قیمت و ساماندهی سهمیه‌های بنزین نیمه یارانه‌ای و 400 تومانی خودروهای عمومی را در دستور کار قرار داده است.
آمارهای رسمی منتشر شده حاکی از آن است که در حال حاضر حدود دو میلیون وانت بار عمومی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که با ساماندهی سهمیه ویژه بنزین 120 تا 400 لیتری این دسته از خودروها و تبدیل آن به سهمی خودروهای شخصی 8 تا 12 میلیون لیتر در مصرف روزانه بنزین صرفه‌جویی شود
عکس

بازگشت به آخرین اخبار