تاریخ: 1397/05/16
بازدید مدیرکل ، معاونین و خبرنگاران صدا و سیمای استان مرکزی از مجتمع پتروشیمی شازند

بازدید مدیرکل ، معاونین و خبرنگاران صدا و سیمای استان مرکزی از مجتمع پتروشیمی شازند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار روز سه شنبه 97/5/16 شرکت پتروشیمی شازند میزبان مدیرکل ، معاونین و خبرنگاران صدا و سیمای استان مرکزی بود.

در ابتدای حضور در مجتمع جناب آقای دکتر آذردشتی مدیرکل محترم صدا و سیمای استان مرکزی و معاونین و تعدادی از خبرنگاران شبکه آفتاب از واحدهای مجتمع بازدید نمودند و در جریان این بازدید توضیحات لازم در خصوص فعالیت ها و پتانسیل های این شرکت ارائه شد. در در جلسه ای که با حضور جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل و تعدادی از مدیران شرکت در سالن کنفرانس مجتمع برگزار شد، جناب آقای رجبی رئیس محترم روابط عمومی و امور بین الملل ضمن خیرمقدم به حاضرین و تبریک روز خبرنگار با گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی و شهدای عرصه رسانه و فلسفه نامگذاری این روز به نام روز خبرنگار گفتند اگر شهدای این عرصه در گذشته در جبهه های نظامی به شهادت می رسیدند در حال حاضر کشور درگیر جنگ اقتصادی است و امروز شما در مجتمع پتروشیمی شازند یکی از جبهه های اقتصادی کشور به سر می برید که همکاران ما با تخصص و تلاش خود مشغول کار و مبارزه هستند و رسانه ملی با انعکاس فعالیت های صنعتی و اقتصادی می توانند در مردم و جامعه ایجاد امید نمایند.

در ادامه جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل با تبریک روز خبرنگار به مهمانان حاضر در جلسه، در سخنانی با تقدیر از تلاش های خبرنگاران گفتند عرصه رسانه و خبرنگاری یکی از مشاغل سخت می باشد و انعکاس مسائل و مشکلات کاری سخت تر است و با توجه به شرایط کنونی کشور وظیفه خطیر اطلاع رسانی دقیق و آگاهی بخشی به افکار عمومی باید با دقت بیشتری صورت پذیرد.

مدیریت محترم عامل با اشاره به فضای سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی حاکم بر کشور بیان کردند با وجود منابع متنوع و متعدد موجود در کشور باید به دنبال ایجاد فضای باز سیاسی باشیم و بتوانیم سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در بخش های مختلف اقتصادی جذب نماییم. ضمن این که مردم با مشکلات معیشتی مواجه هستند که در این میان دشمن نیز به دنبال تفرقه افکنی در کشور می باشد.

ایشان افزودند یکی از عمده ترین مشکلات کشور در حال حاضر مشکل بیکاری است. شرکت پتروشیمی شازند در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی خود در دو سال گذشته اقدام به جذب نزدیک به 600 نفر از نیروهای بومی شهرستان و استان نموده است. ضمن این که همواره حدود 300 نفر نیروی روزمزد در شرکت مشغول فعالیت می باشند و جذب این تعداد نیروی انسانی بومی در شرایط کنونی اقتصادی و بیکاری کشور اقدام مهم و قابل توجهی است.

مهندس ولدخانی اظهار کردند شرکت پتروشیمی شازند در سال 96 بیش از 300 میلیارد تومان در بخش های مختلف خدماتی و تعمیراتی از استان مرکزی خرید داشته است. ضمن این که در این سال حدود 200 میلیارد تومان مالیات و مبلغی بالغ بر 80 میلیارد تومان حق بیمه از سوی این شرکت پرداخت شده است.

مدیریت محترم عامل با اشاره به نیروهای متخصص و تنوع محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی شازند عنوان کردند یکی از رسالت های اصلی این شرکت تربیت نیروی انسانی متخصص است که بسیاری از نیروهای این شرکت در سطوح مختلف در صنایع پتروشیمی کشور مشغول به فعالیت می باشند. همچنین تنوع محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی شازند این شرکت را از سایر شرکت های پتروشیمی متمایز کرده است که بیش از 5 هزار واحد تولیدی از محصولات این شرکت استفاده می نمایند.

جناب آقای مهندس ولدخانی با انتقاد از سیاست های ارزی و تک نرخی شدن قیمت ارز گفتند با تک نرخی شدن ارز فساد اقتصادی و دلال گری افزایش یافته است. محصولات تولیدی شرکت در بورس عرضه می شود و دلالان با سوء استفاده، محصولات عرضه شده را به دیگرکشور قاچاق می کنند و به بازار صادراتی شرکت لطمه جدی وارد می کنند.

ایشان به مشکلات تامین خوراک مجتمع نیز اشاره کردند گفتند در ماه های اخیر شرکت با مشکل تامین خوراک مواجه بوده است، که روزانه 3 هزار تن خوراک مورد نیاز شرکت است که از طریق خط لوله از پالایشگاه های اصفهان و امام خمینی شازند تامین می گردید، اما این میزان خوراک دریافتی به یک چهارم کاهش یافت که شرکت تصمیم بر تامین خوراک مورد نیاز خود از کشور عراق و اقصی نقاط کشور گرفت و با پیگیری های متعدد از جمله تلاش های استاندار محترم و پیگیری ها و رایزنی هایی که در سطح مجلس و وزارت نفت صورت گرفت خوراک مجتمع تامین شد و تولید شرکت با مشکل مواجه نگردید. ضمن این که خوراک مجتمع با قیمت 95 درصد FOB خلیج فارس تامین می شود و وقتی با تانکر از سایر نقاط کشور تامین می شود این میزان به 110 درصد افزایش می یابد.

مدیریت محترم عامل در بخش دیگر سخنان خود ضمن تشکر از زحمات شبانه روزی سایر همکاران به دستاوردهای شرکت پتروشیمی شازند در سال 96 اشاره نمودند و گفتند در سال گذشته برای اولین با یک کاتالیست جدید توانستیم محصول جدید PE100 را تولید کنیم که در صنایع لوله سازی آب و گاز بسیار مورد نیاز است که بحمدا... بازار صادرات و نیز حاشیه سود این محصول شرایط بسیار خوب است.

ایشان بیان کردند در سال 96 شرکت پتروشیمی شازند علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی بیش از 300 میلیون دلار صادرات به خارج از کشور داشته است که این میزان معادل 30 درصد صادرات ارزی استان مرکزی می باشد.

همچنین محصول هیدروکربوری جدیدی به نام A95 در شرکت تولید گردید که به کشور عراق صادرات داشتیم و اگر کشور با مشکل تولید بنزین مواجه شود، از این محصول می توان به عنوان سوخت استفاده نمود.

مهندس ولدخانی با اشاره با تامین قطعات مورد نیاز مجتمع عنوان کردند تحریم های بین المللی امکان تامین قطعات از منابع اصلی و نیز انتقال پول در خارج از کشور را با مشکل مواجه خواهد کرد و به این منظور به دنبال ساخت تجهیزات در داخل کشور هستیم و اخیراً تفاهم نامه همکاری با شرکت ماشین سازی اراک در زمینه تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز شرکت منعقد شد و امیدواریم بخش زیادی از این قطعات و تجهیزات را از صنایع داخلی تامین نماییم.

همچنین با همکاری هایی که با پژوهش و فناوری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه تامین کاتالیست مورد نیاز شرکت صورت گرفته است از خروج ارز به میزان 50 میلیون دلار جلوگیری خواهد شد.

مدیریت محترم عامل یکی از مشکلات و بحران های آینده را بحران تامین آب دانسته و گفتند این شرکت در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی خود با مذاکره ها و پیگیری های متعدد با مسئولین وزارت نیرو و مسئولین استان و شهرستان به دنبال استفاده از پساب شهرهای مهاجران و شازند برای تامین آب مورد نیاز واحدهای تولیدی می باشد، اما در این زمینه مبلغ نامتعارفی را برای استفاده از این پساب تعیین می کنند، در حالی این شرکت با این اقدام به دنبال کاهش بهره برداری از منابع آبی منطقه می باشد.

در ادامه این جلسه جناب آقای دکتر آذردشتی مدیرکل محترم صدا و سیمای استان مرکزی ضمن تبریک روز خبرنگار و تشکر از میزبانی شرکت پتروشیمی شازند در سخنانی گفتند با بازدیدی که از واحدهای تولیدی این شرکت داشتیم بسیار مفتخریم که به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران صنایع مادر و حیاتی چون شرکت پتروشیمی شازند با توانمندی های خود به دنبال پیشرفت کشور می باشند.

مدیرکل صدا و سیمای استان مرکزی با بیان اعتماد مردم به اخبار صدا و سیما عنوان داشتند طبق آخرین نظرسنجی ها بیش از 70 درصد شهروندان به اخبار منتشره از صدا و سیما اعتماد دارند و این وظیفه و رسالت خبرنگاران را بیشتر می کند تا اخباری را که ارائه می دهند اثربخش و امیدوار کننده باشد و باید با دیدگاه خوشبینانه به مسائل توجه شود، ضمن این که خبر و رسانه باید در جهت کمک و مساعدت به مسئولین کشور باشد نه مچ گیری، تا به این طریق مشکلات کشور برطرف شود.

دکتر آذردشتی افزودند قبل از انقلاب اسلامی شاهد چنین توانمندی ها و پیشرفت هایی در کشور نبوده ایم که امروزه با پیروزی انقلاب اسلامی و با خودباوری و استفاده از توانمندی های نخبگان و متخصصین کشور شاهد اعتلای کشور هستیم.

ایشان با انتقاد از برخی سوء مدیریت ها گفتند امروزه کشور با تحریم های ظالمانه کشورهای غربی و برخی سوء مدیریت ها در داخل کشور مواجه است که مشکلاتی را برای جامعه ایجاد نموده و رسانه ملی و اصحاب رسانه باید به دنبال ارائه راهکارهای مثبت و عملی باشند تا شاهد شکوفایی پیشرفت های مختلف در کشور باشیم.

در پایان مراسم با اهدای تقدیرنامه از سوی جناب آقای مهندس ولدخانی مدیریت محترم عامل از آقای دکتر آذردشتی مدیرکل صدا و سیمای استان مرکزی، معاونین ایشان و تعدادی از خبرنگارانی که با شرکت پتروشیمی شازند همکاری رسانه ای داشتند تقدیر شد.